EglenFavoricaz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EglenFavoricaz

Film Oyun Program Dizi Msn avatar Nick Resim Komik forum oyunları haberler divx eglenfavoricaz

AnasayfaEglenFaVoRiCazLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ESEGE KITAP OKUTTU

YazarMesaj
BRL
WebMasTeR
WebMasTeR
BRL

Doğum tarihi : 07/02/94
Ruh HaLim : ESEGE KITAP OKUTTU Mutlu10
Tuttuğu takım : ESEGE KITAP OKUTTU 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f
Rep Gücü : ESEGE KITAP OKUTTU R12bl5
Dikkat : Burda ben varım..

Güç Sistemi
AktifLik:
ESEGE KITAP OKUTTU Img_left10/10ESEGE KITAP OKUTTU Empty_bar_bleue  (10/10)
Başarı Puanı:
GüçLüLük:

ESEGE KITAP OKUTTU Empty
MesajKonu: ESEGE KITAP OKUTTU   ESEGE KITAP OKUTTU Icon_minitimePerş. Nis. 16, 2009 9:35 pm

ESEGE KITAP OKUTTU
Timurlenk'e iyi bir esek vermislerdi. Esek saray bahçesine gelince, padisahin dalkavuklari esegi methetmege basladilar. O kadar övüyorlardi ki, hoca merhum duramadi:

Bu esek o kadar kabiliyetli bir hayvan ki, kitap bile okuturum ben buna, dedi.

Orada bulunanlar nasil olur diye hayret ettiler. Hoca merhum Timurdan esegi bir müddet istedi ve kitap okumasini ögretecegini söyledi.

Esegi Timurdan alan hoca merhum kendi evine ahirina getirip bagladi:

Benden habersiz esegi kimse yemlemesin, diye de evdekilere siki siki tenbih etti.

Daha sonra merkebi alip Timur'un sarayina gitti. Saray bahçesinde esegin kitap okuyup - okuyamayacagini gösterecekti. Bir masanin üzerine bir kitap koydurdu, merkebi de kitabin basina getirip beklemeye basladi. Esek daha evvel ögrendigi gibi kitabin yapraklarini bir bir çevirmeye basladi. Kitap bitti, esek de anirtiyi basti. Oradakiler saskin saskin bakisiyorlardi. Hoca:

Gördünüz degil mi? Esek kitabi okuyup bitirdikten sonra simdi de özetini veriyor, dedi.

Timurlenk hoca merhuma bu isi nasil becerdigini sordugunda söyle anlatti:

Bir iki gün aç biraktim. Daha sonra kitap yapraklarinin arasina arpa danelerini koydum ve kendi elimle çevirip arpayi yedirmeye basladim. Tabii aç oldugu için sabirsizlikla sayfalarin açilmasini bekliyordu. Birkaç gün böyle devam ettikten sonra, sayfa yapraklarinin arasindan kendi basladi arpa aramaya... Iste esegin kitap okumasi bundan ibarettir. Kitap içinde arpa olmadigi zaman ise acindan aci aci aniriyor, dedi.

Hoca merhumun bu basarisi karsisinda Timur, çok memnun oldu ve bir kese altin hediye etti.
https://eglenfavoricaz.forum.st

ESEGE KITAP OKUTTU
1 sayfadaki 1 sayfası